Kardiotokografy. Jak wybrać sprzęt do badania KTG?

Kardiotokografy. Jak wybrać sprzęt do badania KTG?

Kardiotokografia, popularnie zwana badaniem KTG, to jedno z podstawowych badań w położnictwie, które pomaga ocenić stan płodu w ostatnich tygodniach ciąży i w trakcie porodu. Jakie funkcje i parametry powinny posiadać aparaty KTG?

 

Badanie KTG pozwala lekarzowi lub położnej ocenić czynność serca płodu i czynność skurczową mięśnia macicy. Pierwsze badanie ginekolog zleca bliżej przewidywanego terminu porodu. Zazwyczaj kardiotokografię wykonuje się najwcześniej w 25. tygodniu ciąży.

KTG trwa zazwyczaj około 30 minut i, jeśli zbliża się termin porodu, wykonywane jest co 2-3 dni aż do porodu. W przypadku gdy ciąża jest zagrożona, mnoga lub istnieją inne przesłanki, KTG może być wykonane wcześniej i powtarzane częściej. Wykonywane jest także w czasie porodu.

Jakie parametry powinny mieć aparaty KTG?

Aparaty KTG różnią się między sobą m.in. funkcjami i parametrami. Monitory płodu i matki marki Philips oferują m.in. szeroki zakres monitorowania parametrów płodu np. w razie zapotrzebowania na większą ilość informacji.

Podczas badania trudnych przypadków monitor płodu Avalon FM30 pozwala monitorować – zewnętrznie i wewnętrznie - parametry płodu takie jak ruchy płodu, echokardiografia, częstość rytmu serca płodu, tokografia i ciśnienie wewnątrzmaciczne, a także tętno i EKG matki z opcjonalnym pomiarem Sp02 i ciśnienia krwi.

Skuteczność diagnostyki dobrostanu płodu poprawia z kolei interpretacja zapisów NST. Wewnętrzna aplikacja NST Trace Interpretation wspomaga bowiem podejmowanie decyzji klinicznych w trakcie przedporodowego monitorowania płodu i może zwiększyć skuteczność diagnostyki dobrostanu płodu poprzez wyodrębnienie zapisów wymagających dogłębniejszej analizy specjalisty.

Przy zakupie aparatu KTG warto zwrócić także uwagę na okres gwarancji udzielonej na urządzenie, okres gwarancji na głowice, obecność polskiego menu w urządzeniu, dostępność serwisu, części i akcesoriów takich jak stolik z uchwytami na głowice czy torba do przenoszenia w Polsce i koszt materiałów eksploatacyjnych.

Jeśli chodzi o kardiotokografy cena różni się m.in. w zależności od modelu i marki urządzenia. W przypadku KTG Philips cena wynosi około kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Przykładowy kardiograf możesz sprawdzić na stronie: philips.pl/healthcare/product/HC860310/kardiograf-pagewriter-tc50

Wybór aparatu KTG powinien być uzależniony od konkretnych potrzeb. Lekkie, przenośne urządzenia z pewnością sprawdzą się w praktyce położniczej, gdzie należy szybko wykonać badanie ciężarnej w domu lub szkole rodzenia. Z kolei w szpitalu lub gabinecie ginekologiczno-położniczym lepiej sprawdzi się większy, czytelny ekran i głowica do ciąży bliźniaczej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.